Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

DEĞİŞİM NEDİR?

Son günlerde nereye gidersem gideyim her zaman gözüme çarpan bir slogan var: Değişime hazır olun. Şimdi değişim zamanı. Değişimi keşdedin. İşte gerçek değişim. Hatta şirketler değişim olmadan başarılı olmayız deyip personelini değişim konusunda eğitiyor. Bazende diyorlar sen değişmiyorsan değişime ayak uydur.

Bugün bu konuda konuşmak istiyorum. Değişmek mi yoksa ayak uydurmak mı daha önemli?

Elçilerin İşleri 26: Pavlus bir kralın önünde. Hiç bir korkusu yok ama saygısıda var.  Kral Agripa ile bir sözleşme yapıyor. Diyor “Ben senin huzunda olmaktan mutluyum ama şimdi sen beni dinle.” Sana anlatacağım olay bir değişlim olayıdır diyor aslında. Pavlus krala kendi hayatını anlatmak istiyor. Kendini savunmak yerine tanıklık veriyor paylaşıyor.

Paylaşmanın amacı nedir? Kendini kurtarmak mı? Yada bilgisini göstermekmi istiyor? Hayır, Pavlus kendisinin kurtulmasını düşümüyor bile o düşünüyor kral kurtulsun. Pavlus nasıl değiştiyse kralında değişmesini kurtulmasını istiyor..

28 ayette Agripa ne dedi az kalsın değişiyordum. Kısa süre içinde kral tanıklıktan etkilendi.

Bugün size bir değişim hikayesi  anlatmak istiyorum . Bu hikaye aslında bizim hikayemiz. Buna başlamadan önce insanların değişim hakkında ne düşündüğüne bir bakalım: Eski tarihte bu konuda bir girişim oldu aslında:

1-Değişim zorla olmaz: İnsanın özgür iradesinle olur: Haçlı seferleri neden oldu? İnsanları hıristiyan yapmak için. Yani insanları değiştirmek için yapılan bir seferberlikti. Fakat bu yanlış yapıldı. Gerçek değişim kılıçla savaşla olmadığını biz kutsal kitaptan biliyoruz. Yürek değişimi olmadan insanlar asla değişemez.

2- Bir insanın gerçekten değişmesi için doğuştan hıristiyan olması lazım.

Bu konuda ben çok çektim aslında. İlk iman ettiğim zamanlarda  doğuştan hıristiyan olanlar benim değiştiğime inanmadı. Özellikle Bir türk asla hıristiyan olamaz yüzüme karşı söyleniyordu. Ama bir süre sonra onların bu tezinin doğru olmadığını gösterdim. Bunun yanlış olduğunu onlara ispatladım. Pastör babanın pastör oğlu olur derler buda yanlış. Aslında dünyadaki herkesin değişime ihtiyacı var. Atalarımız ne olursa olsun kendin İsa’ya gelmezsen sen asla değişemezsin.

3- Tanrı bir kişiyi isteğine bakmadan değiştirir. Bu tezlerini sözle savunuyorlar. Biz doğarken doğacağımız bize kimse sormadı bu yüzden ruhsal yönden doğmamızıda kimse sormaz. Bu yanlış bir düşünce neden? Fiziksel doğum bizden kaynaklanmıyor. Fakat Ruhsal doğumda Tanrı sana soracak “Neden bana gelmedin”

4- Değişim ayak uydurmak değildir. Tanrı burada sandalyelerin dolmasını değil insanların değişmesini istiyor. Sen değişmediğsen ve buradaysan demek ayak uyduruyorsun.

Değişim nedir? Hıristiyan kimdir?

 Elç İş  11:26 Antakyada  gerçek bir dönüş yaşanınca ilk defa buradaki insanlara  mesihçiler denildi. Bu insanlar Rabbe döndükleri için bu isimle anıldılar. Dünya zannediyordu Hıristiyan olmak bir topluma ait olmaktır. Aslında bir bakıma doğrum hıristiyan olma Rabbin topluluğuna ait olmak ama dünya bu tür topluluğu düşünmüyor.

Dünya Hıristiyan olmaya nasıl bakıyor? Müslüman olmayan herkes hıristiyandır. Bu çok yanlış. Hıristiyan olmak demek dönmek demektir. Yani gittiğin bir yolun yanlış olduğunu anlayıp o yoldan dönmektir. Dönmeyen insan hıristiyan değildir.

Pavlus kendisinin nasıl döndüğünü anlatıyor. Onun dönüşü topluluğa değil. İSA’ya dır. Elçilerin işleri 26:18 Bu benim işlerim değil bu benim dönüşümümün hikayesidir. Ben artık isa’ya aitim diyor. İşte kutsal kitap böyle bir dönüşümün önemli olduğunu anlatıyor.

Matta 18:3 Yolunuzdan dönün göklerin egemenliğine girin.. Gerçek dönüş olmazsan Hıristiyan olamazsın. Grekçe Meteneo yani dönmek.  Kutsal kitapta bu dönüşümü anlatırken. Günahtan Tanrıya bakmak olarak anlatır ve böyle bir bakış insanı Hıristiyan yapıyor. Biz bunlardan anlıyoruz kiliseye gelmek burada sandalyeleri doldurmak hıristiyan olmamıza yetmiyor. Pavlus diyor dönün onları bırakın ve Tanrıya dönün. Ancak bu dönüşüm olursa siz Tanrıya ait oluyorsunuz.

Efesliler 2:1 Ölüydünüz diyor:  Hepimiz aslında böyleydik. Yaşıyorduk eski yaşantımızda hepimiz böyle ölüler gibi yaşıyorduk. Günahlı durumumuz hepimize aklımızın isteklerini yaptırıyordu. İşte bu yaşantımızı biz gördüğümüz zaman Tanrıya döndük.

Titus 3:3 Bir zamanlar biz anlayışsız, söz dinlemez, kolay aldanan, türlü arzulara ve zevklere köle olan, kötülük ve kıskançlık içinde yaşayan ve befret edilen ve birbirimizden nefret eden kişilerdir:

Bu senin hakkında olabilir mi?  Kendine sor? Bu yüzden Pavlus agripaya diyor. İnsanların karanlıktan aydınlığa dönmesi şeytandan Tanrıya dönüşüm bir topluluğa ait olmak değildir. Sen Tanrıya dönmezsen Tanrıya ait olamazsın. 1.selanikliler 1:9

Nasıl döndük biz Tanrıya?  Dünyadaki en büyük problem şeytan insanları putperest yaptı. Putperestlik bir şeyin önünde tapınmak değil yalnızca. Dünyada putpereslik deyince yapılan heykellere tapınmak olarak algılanıyor buda doğru ama gerçekte yatan başka bir şey var cinsel ahlaksızlık, para ve güç, yüksek yerlere çıkmak hırsı, bunlarda bir putperestliktir.

Pavlus diyor insanlar dursun kendilerine tapınmasın. Artık karanlıktan Tanrıya dönsünler. Tanrı diyor sizin yüreklerinizi değiştireceğim. İşte Tanrının yaptığı bu işe bizler dönüşüm diyoruz.

Dönüşüm Üç kısımdan oluşur

Elç İş 26 bölümde Pavlus İsa’yla tanışmadan önceki hayatını herkes tarafından bilindiğini anlatıyor. Pavlus eski hayatında dindarlığından söz ediyordu. Kimse benim gibi dindar değildi diyor. Öyle güçlü bir dindardımki kutsalları hapse attırıyordum. İnandıklarına küfür etmeye zorluyordum. Pavlus bir hitler gibi zorbalık yapıyordu. Bu şekilde yapmasını tanrıya hizmet olarak görüyordu. Yeruşalemde yaptıkları ona yetmiyordu ve ŞAM  şehrine gidiyordu..

Senin eski yaratılışın nasıldı.?  Kutsal kitap senin durumunu nasıl anlatıyor? Kutsal kitap seni anlatıyorsa ve sen bunu farkediyorsan o zaman aslında  değişim oluyor.

15 ayetten sonra ona ne olduğunu anlatıyor. Ben bir ışık gördüm sonra ses duydum söylüyor pavlus. Pavlus diyor sen kimsin? İSA’yım.

Ne yapayım? Pavlus bir yola gidiyordu ve durdu. 13 ayetten sonra aslında dönüşümünü anlatıyor.

Burada Pavlusun amacı, düzeni ve hayatı değişti. İmanlıları öldürmek için yola çıkan pavlus şimdi Yahudilere gidiyor. Onlarda bu değişimden haberi olsunlar ve onlarında gözleri açılsın. Gözleri açılan kim olursa olsun  başkalarının gözleri açılması için gider.

1-Biz nasıldık?

2-Ne oldu da değiştik?

3-Tanrı benim hayatımda hangi şeyleri yaptı ve yapıyor Pavlusherkese müjdeleme yaptı. 22 ayette tanıklık ediyorum diyor. Şimdi diyor Tanrı ben Tanrıdan güç aldım bu güçle tanıklık ediyorum. Bu Pavlusun değişim hikayesidir.

Elçilerin İşleri 8. Bölümde  başka kişinin değişimi anlatılıyor farklı şeyler var ama  her zaman ortak nokta var. Etiopyalı bir adam yeşeyanın kitabını okuyor ama anlamıyor. Ama anlamak istiyor. Bu istek önemli. Bu adam karanlıktan ışığa dönmeye istekli. Yeşeya ne yazdı?  Ağzını açmayan İsa’yı anlatıyordu. Bir kişinin dönmesi için İsa’nın sunduğu kurbanın ne anlama geldiğini bilmeli. İsa’yı kabul etmeden insan karanlıktan ışığa gelemez.. Etiopyalı anladı ve döndü. Vergi görevlisi Zakay isa’yı görmek için ağaca çıktı. Zakay ne zaman döndü?  Vermeye başladığında dönüşüm oldu. İsa dedi bu ev kurtuldu.

Dönüşümün gerçekleştiği nasıl belli oluyor?

1-Hayat Tarzının değişimi: Pavlus diyor siz yeni yaratıksınız herşey bitti. Artık günahı anlatmaya gerek yok. Eskilerinizi anlatmaya gerek yok. Siz eskilerinizi anlattığınız sürece eskilerden kopamazsınız. Siz artık yeni kişisizin ve yeni şeyler devamlı anlatın. Örnek bugün size ne yaptı kiminle paylaştınız kiminle güzel sohbet ettiniz eskileri atın hatırlamayın.

2-Kötüye karşı nefret etmek:  Kötü şeylerden nefret etmiyorsan değişmedin demek. Bırak artık  kötüler kötülerle uğraşssın sen yanlarına bile yaklaşma

3-Tanrıya itaat: Dönüş günahtan dönmek olduğunu biliyoruz ama bu yalnız günahtan dönmek değildir. Tanrıya itaat etmektir aynı zamanda. Güven içinde Tanrıya bak. Onun senden ne istediğini biliyorsun. Ne yapacağınıda biliyorsun. Tanrıya dua et O ne yapacağını sana söyler yeterki yapmaya hazır ol. Yürekten iste çünkü o sana yapman gerekeni söydiği zaman kaçamazsın. Yapmak zorundasın ona göre iste. Samimi bir şekilde.

Sözünkısası senTanrıya dönünce gerceği biliyorsun demektir. Bu gerçeğe insanları ikna et. İkna etmek için sana küçük bir yol müjdeleme yaparken fazla derin konulara girme kendi dönüşümünü anlat. Rab seni nasıl değiştirdi sen şimdi nasılsın  kendi hayatını anlat en güzel hikaye kendi hayatındır.

Hüseyin Tüfekçi
55©Copyright 2001 Kapsam