Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri


 

 

 

 

Hayatımızın Düzeni...

Günlük yaşantımızda herkes hayatımızın düzenli olması konusunda bizi uyarır. Bizler düzenli bir hayat denince ne anlıyoruz?

1.Petrus 2: 11-17 Bütün insanlara saygı gösterin. İmanlı kardeşlerinizi sevin. Tanrı’dan korkun, krala saygı gösterin. Biz imanlılara düzenli bir hayat için Rabbin sözü hen güzel referanstır. Rab’bin sözü bize şöyle emrediyor: Saygı ve sevgi gösterin. Yani düzenli bir hayat için en önemli iki etken saygı ve sevgidir. Bu iki etkeni yerine getiren insanlar Rab’bin buyruklarını yerine getiren insanlardır dolayısıyla  düzenli bir hayatı yaşayan kişilerdir.

Düzenli bir yaşam için örnek alınacak kişi İsa’nın kendisidir. Belki biz İsa gibi yaşayamayız ama hedefimiz onun gibi yaşamak olmalıdır.

Filipeliler 2: 14-15 Her şeyi söylenmeden ve çekişmeden yapın ki, yaşam sözüne sımsıkı sarılarak aralarında evrendeki yıldızlar gibi parladığınız bu eğri ve sapık kuşağın ortasında kusursuz ve saf, Tanrı’nın lekesiz çocukları olasınız. Bu sözde de açıkça siz bir güneş gibi bütün insanlar arasında parlayın.

Diyebilirsiniz ben bütünbunları yerinme getiriyorum. Fakat çevremde sürekli ezilen bir kişi olmaktayım. Bu nasıl bir hayat? Kardeşler Rabbin bizden istediği hayat herkesin kolaylıkla yapabileceği değil diğer insanlardan farklı yalnızca seçilmiz kişilerin yapabileceği bir hayattır. Bu hayatı yaşamak için yala çıkmış olanları karşılaşacağı güçlükler azımsanmayacak kadar çoktur. Unutmamak gerekirki biz şeytanın elinde olan bir dünyada yaşamaktayız. Bunu bir kale olarak düşünecek olursak bu kaleye saldırılarda olacaktır. Fakat unutmamak gerekirki kalenin surları Rab tarafından korunmaktadır. Bizler buna önce inanmalıyız. Eğer içimizde ufak bir şüphe varsa  bu surlarda bir delik açılmaya benzer. Yani biz şeytanın saldırısına evet dercesine koruyanı hafife almış oluruz.

Düşünün geçtiğimiz haftalardaYusufun hayatına bakmıştık. Yusuf bütün zorluklara ve haksızlıklara rağmen Rabbe güvenini yitirmedi. Sonuç ne oldu. Her şeyi başardı. Tekvin 39:2 O kendi gücünle değil Rabbin yardımıyla başardı. İsa bensiz bir şey yapamazsınız dedi. Yuhanna 15 O bize sürekli şöyle sesleniyor Bende kalın Onda kalmak bizim sorumluluğumuzdur. Bu bir emirdir. Biz sürekli Rabbin sözünü düşünen adamlar olmalıyız. Rabbin sözünü düşünen adamlar nehir kenarına dikilmiz bir ağaç gibidirler.

Eski imanlıları düşünün bizdençok zor koşullar altında yaşadılar en basiti ellerinde Kutsal Kitap olmayan insanlar atalarından veya ailelerinden öğrendikleri Tanrı sözünü yüreklerinde saklayarak yaşadılar. Rabbin sözünün en güzel saklanacağı yer Yüreğimizdir. Yüreğimizde olanları bizden kimse alamaz. Yusuf gibi Tekvin 39:3-4

Yusuf Tanrının gözünde iyiolanı yaptı. Tanrı onu zor durumlarda bile yalnız bırakmadı. Satılınca patronunnun gözünde lutuf buldu. Tanrı onu o pazisyona getirdi. İnsanlar yusufu kötü duruma  götürdü. Fakat Tanrı onu yükseltti.

Markos 10:45 İsa hizmet etmeyegeldiğini söyledi. Yani İsa insanlara yardım etmek onların yüklerini tasimak için gelmişti. Onun bir görevi vardı. O bu görevi biliyordu. Yusufta satıldığında nasıl bir pazisyon için satıldığını bildiğinden bulunduğu pozisyona göre yaşamaya başladı. O durumuna boyun eğip Rabdeb yardım bekledi. Bulunduğu yerde hiç söylenmeden baş kaldırmadan çalışmaya başladı. Onun bu davranışı patronunun gözüne girmesini sağladı.. Çalışkalığı sayesinde sorumluluğunu tuttu ve sadık kaldı. Yusuf sayesinde patronu bereketleniyordu. Tekvin 39:6 Patronu yusufa herşeyi bırakarar ona güvenebileceğini kanıtladı.

Yusuf cezaevindeyken mahkumlaryusufu örnek aldılar. Çünkü yusuf Tanrı’ya sadık gururlu değidi.  İsa böyle insanlara yaklaşıp diyalog kurmak istiyor. Tanrının huzurunu hayatında hiseden ancak etrafına tat verebilir.  Yusufun aktifliği ve çalışkanlığı sayesinde cezaevi müdürününde gözüne girmesini sağladı.  Yusuf insanları düşünceli gördü ve onlara meşgul olarak bu düşüncelerden kurtulabileceklerini de göstermiş oldu. Sende meşgul olmak istersen kalk Rab hakkında tanıklık ver. Düşünceli insanlar yusufa kalplerini açtılar Yusuf onları dinledi. Bizlerde dinlemeyi öğrenmeliyiz. Yusuf çok kısa bir süre içinde cezaevinde insanların dertlerini dinleyen bir danışman oldu. Bazen rüyalarını ona anlattıklarında Tanrının  Rüyaları anlayabileceğini vurgulardı. Rüyaların yorumunu ile İnsanların imkansızlıkları ile Tanrının imkanları arasında bir bağlantı kurmaya başladı.

Tekvin 41:16 Yusuf tarafsızdıinsanlar arasında ayırım yapmadı. Musa da aynıydı. Hikmetli idi küçük olaylarda sadık olduğu için  onçak durumdan Tanrı onu çok yüksek bir pozisyona getirdi. 13 sene dolu dolu yaşadı yusuf zor koşullar altında yaşadı. Rab onu 30 yaşında en yüksek yere getirdi. Yakup 130 sene yaşadı ama boşuna çok şey biliyordu ama hayatına aktarmadığı için boşuna yaşamış oldu. Sen Rabbin gözünde büyümek istersen Rabbin sözlerini hayatına aktar. Yani yaşayarak örnek bir kişi olmaya gayret et.

Zeki İlbay / Bursa
55

 


©Copyright 2001 Kapsam