Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri


 

 

 Bu hepimizin Hikayesi

Kaybolan Oğul Benzetmesi.

İncil'den Luka 15:11-23

Bencillik, Utanç, Alçalma, İtiraf , Sevinç 

Yeniden döneni sevinçle karşılama.

İlk oğul babasından mirasına düşeni istedi (Oğul düşündü bu mal benim olursa  daha güzel bir yaşamım  ve her şeyde söz sahibi ben olurum )

Oysaburadaki mirasını istemeye hakkı yoktu çünkü babası henüz daha ölmemişti. Bu sözü babasına söylerken  düşünün babası ne düşündü. Bir bakıma babasına Ben mirası istiyorum seni istemiyorum  diyordu. Düşünün babası için ne kadar zor bir karar. Baba oğlunu büyütüyor  emek veriyor hatta onun için hayaller kuruyor ama bir gün babasına ben seni değil  malı seviyorum. Babası bu duruma ne kadar üzülsede istediğini verdi. Babası belkide kendi evini sattı ve oğluna fedakarlıkta bulundu. Bütün komşuları gördü oğlu için neler yaptığını. Babası için bu büyük bir olaydı. Oğul payına düşeni aldı büyük bir sevinçle ve hayallerle babasının yanından ayrıldı. Ne kadar bir zaman geçti bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var bütün aldıklarını kaybetti ve başka bir yerde çalışmaya başladı.  Çalıştığı yer bir Yahudi için utanç duyulacak bir yerdi. Çünkü o domuzlara bakma konusunda iş bulmuş üstelik sahibi kendisine  yeterli yemek bile vermiyordu. Ne kadar düşkünlük veren bir durum.

Oğul aynı zamanda utanç duyuyor ve babasını hatırlıyor yaptıklarını  ve babasının zenginliğini ama  o zenginlikte  ne yazık kendine bir pay olmadığınıda biliyordu ama  yinede babasının dürüstlüğüne güveniyordu çünkü babası yanında çalıştırdıklarına yeterince iyi bakıyordu.  Burada oğul hem babasını hemde tanrıyı anladı.  Çünkü  Tanrıya ve babama karşı suç işledim diyordu.

Babası onu kabul etmek için alçaldı. Din adamlarına gitseydi ne diyeceklerdi? Din adamları  babandan aldıklarını geri vermelisin. Ama babası için mal önemli değildi onun için önemli olan oğlunun geri gelmesi bu  bütün mallardan çok daha değerliydi babası için.

Düşünün  babası sürekli oğlunun geri dönmesini bekledi babası her zaman yollara baktı.

Şimdi biz birinle kontak kurmak istersek nereye bakıyoruz? Teknoloji diyor ve facebook yada google de arama yaparak o kişiyle kontak kurmaya çalışıyoruz ama  eskiden öyle değildi baba yollara bakıyordu.

Sen hiç düşünüyormusun annen baban kardeşlerin şimdi ne yapıyor ? Senin annen baban  seni arıyormu? Gelmeni bekliyormu? Belkide siz onları kırdınız  yada uzun zamandır onlarla görüşmüyorsunuz. Düşünün onlar sizi  bekliyor  sizde her şeyi bir kenara bırakarak bugün bir başlangıç yapın  onlara gidin yada gitmek zorsa onlara telefon açın  anne baba ben sizi seviyorum  sürekli sizin için dua ediyorum diyebilirsiniz.

Buradaki hikayede  normal olmayan bir şey var.

Yaşlı adamın merhameti ve oğluna doğru bütün gücünle koşmasıdır. Babası koştu ve oğlunu kucaklayıp öptü babasındaki sevinci  düşünüyormusunuz?

Biz nasıl bunu yapabilirmiyiz? Bize karşı biri günah işlemiş olsaydı ne yaparız? Aslında baba bu soruyu kendine sorabilirdi. Kendi kendine hesap yapabilirdi. Ama o her şeyi bir kenara bıraktı ve o yalnız sevindi.

İsa bu hikayeyi anlattı: İçimizde bazılarımız   anne babasını tanımıyor ama bazıları tanıyor ama mükemmel  hiçbir baba yok. Çok kırılmış olanlar var belki baban seni kırdı ama biliyoruz bizim babamız yukarıda ve merhametli

21 ayette  Ben günah işledim. babası diyebilirdi oğlum evet sen çok yanlış yaptın. Keşke yapmasaydın beni çok üzdün.  Babası böyle şey söylemedi "Babası ne yaptı  elbise getirdi".

Tekrar onu eski yerine getirdi. babası ondan bir şey beklemedi. Baba için  önemli olan onun gelmesi.

En güzel elbiseyi verirken babası ne düşündü? Oğlu geldi domuzlar arasında yaşadı ve kokuyordu o kucakladı demedi önce git yıkan ama o olduğu gibi onu kucakladı.

Biz Rabbe gelince  bütün kirlerimizi İsa Mesih üstüne aldı ve bize en güzel elbiseyi giydirdi. İsa’ya inananda Tanrının doluluğu var.

Babası benim oğlum ölmüştü derken aynı zamanda  umudunu yitirmeden nasıl beklediğini açıklıyor.

Ölmüş olsa bile muhakkak gelir diye beklemek nedir?  Bizde kendimizde ölüyoruz ve Rabde diriliyoruz. Babası ona aslında yeni bir hayat verdi. Merhamet  etti. 

Bazen bizler kardeşlerde çok hatalar görüyoruz boşvermek lazım çünkü bizlerde çok hatalı insanlardık. Sende bir zamanlar ölü değimliydin?

**********************************************

Şimdi ağbisi: kendisi bile gelmiyor  onda çalışanlardan birini gönderiyor. Bu ağbisinin yüreğinin nasıl olduğunu gösteriyor.  Bir ferisi gibi kendini  çalışmaya verdi ve aynı zamanda yargılamaya  başladı. Ferisilerde çok yargılıyor aslında . Ama şimdi Baba oğlunun gelişini kutluyor diye ağbisi cevap aldı kutlamaya bile girmeye tenezzül etmedi o şekilde yüreği sert.

 Biz ferkediyoruz insanlar kırılınca toplantılara katılmıyor. Ama baba diyor gel içeri işte baba sevgisi. Baba önce küçük oğluna gel dedi şimdi ise büyük oğluna

Tanrı kaybolanı bulmak için İsa’yı bu dünyaya gönderdi. Luka 19:10

Büyük oğlu şikayet etmeye devam etti ve babasına saygısızca konuştu. Hey sen dedi babasına kendisi düşündü ben emrinden çıkmadım her şeyi yaptım hiçbir şey senden almadım bu yüzden babasına kızdı. Ama babasınla bir ilişkisi her zaman vardı. Babasına çalışınca her zaman karşılık bekleyen bir oğlun yüreğini gösteriyor aslında. Ben senden almadım ama  almam gerekiyordu bundan haberin var değimli diyor sanki.

 Bizde böyle durumlara düşebiliyoruz aslında. İtaat ediyoruz Rabbi övüyoruz çalışıyoruz ve kilise bizim hakkımızda iyi düşünsün istiyoruz. Bazende diyoruz çok hizmet ediyoruz kilisede  ve Rab bana hediye vermek zorundasın diyoruz. Sanki bu şekilde Tanrıyı yönlendiriyoruz. Biz bir şeyler bekliyorsak kiliseden tanrıdan aslında yanlış zaten bize verilecek olan  veriliyor biz beklemeden bile Rab bize merhametini lutfunu veriyor zaten yeterki bunları görmek için gözlerimiz açık olsun. Rab bizi bereketliyor. Bizler her gün hizmetlerimizle bereket kazanıyoruz zaten rab hiç kimseye  borçlu kalmaz  o her zaman yaptıklarının karşılığını sana bol bol veriyor.

Genç adam bütün mirasını istedi Oysa baba ölmedi o genç dönünce ağbiside istedi aslında.

Baba yine dayandı ve savgisini bırakmıyor. Onlardan uzaklaşmıyor. Sanki o benim kardeşim demedi senin oğlun dedi

Babanın cevabı 31. Ayette   sanki büyük oğul babasını hor gördü ve saygısızca konuştu ben  bir şey almadım.

Babanın ilişkilerle cevabı: Sen benimleydin benim olanlar senindi her şey babanın gözünde ve yüreğinde  ağbisine verilmişti.

Büyük oğlu şimdi bağlantı kurmaya çalışıyor  madem her şey benimdi bu yapılan ne? Öyle bir bayram yapmak hayvan kesmek çok pahalıya mal oluyordu. Ağbisi düşündü benim olanları kesiyor babam. Çok pahalı bir bayram  şöleni çünkü bütün komşular davet ediliyordu. Ağbisi kendi malıyla babasının çömetrlik yapmasını kıskandı.

Babası kızmadı onu kabul etti. Olduğu gibi büyük oğluna söyledi. Benim oğlum ölmüştü yaşama döndü.

İsa bu hikayeyi neden anlattı?

Çünkü biliyordu yakın bir zamanda ferisiler kendisini öldüreceklerdi. İsa onlara her şeyi gösterdi. Onlara bir şans vermek istedi. Tanrı’ya herkesin önünde baba dedi. Ferisiler ve orada bulunanlar için baba kelimesi çok yeniydi. Ferisilere kendi babalarını onlara göstermek istedi.  Ferisiler anlayıp düşünsünler diye. Ama ferisiler ne ilgilendi nede kabul ettiler.

Büyük oğul hangi günahı işledi?

O itaat etmek istedi aslında ama neye?  Rab benden memnun olsun diye hizmet edersek onu etkiliyoruz. O zaman biz onun önünde koşuyor oluyoruz.. Tanrı arkamızda sanki. Ama itiraf edelim günahları bırakıp onunla birlikte yürüyelim.  Ancak onunla birlikte yürürsek beraber oluruz. 

Sen kendi hayatını kendin düzeltemezsin ne kadar düzeltmek istersen iste yinede günah işleyeceksin.

Ne zaman kendi hayatını İsa’ya teslim edeceksin o zaman gerçek bir düzelme olacak. 

Büyük oğulda günah işledi. En iyi yol günah yapmama diyoruz eğer günah yapmazsan İsa’ya ihtiyacın olmaz diyoruz bazen.  Oysa biz günahı bırakamıyoruz çünkü bizler günahkar kişileriz.

Her zaman bizim İsa’ya ihtiyacımız olacak.  Bu yüzden birbirimizi kıyaslamayın.  İsa bizim günahlarımızı haçta taşıdı. Hepimiz aynıyız bunu her gün düşünelim. 

Her gün aslında rab bizi haçta taşıyor. Sen böyle düşünürsen her gün de büyürsün.  Bizler kendi günahlarımızı görmüyor  kabul etmiyoruz. Rab bizi taşıdı  bizi temizledi  kucakladı ve bize  en değerli en temiz  elbiseyi verdi giydirdi.  Rab bize bir elbise verdi doğruluk elbisesi bizler bununla her gün zaman geçirmeliyiz.

Rab hepimize mükemmellik verdi biz birbirimize bakarak ölçü yapmayalım.  Günah varsa itiraf edelim ölçmeyelim ne kadar büyük günah diye günah  ne olursa olsun itiraf edelim  bizi bağışlayan Rab gibi birbirimizi bağışlayalım.

 Babası nasıl küçük oğla koştu büyük oğlu kendi geldi. Biz kırılıyoruz ama Tanrı bize geliyor. Tövbe etmek yetmiyor  dua edelim aynı zamanda. 

Bunu yapalım şunu yapmayalım diye  bir kıyaslama yapmayalım düşünelim bizi olduğumuz gibi kabul eden tanrıyı nasıl sevindirebiliriz.

 Eğer kıyaslama yapıyorsak sanki Rab bize borçlu gibi davranmış oluyoruz.

  Biz günahları itiraf edersek. Büyük hayvan kesmek nasıl büyük para gerektiriyorsa Rabde bizim günahlarımız için büyük bir bedel ödedi.

 Tanrı bir bedel ödedi çünkü her günahın bir bedeli vardır.

KAYBOLAN  OĞUL

Gurur ve Bencillik:

Miras İstedi:  Mal olursa güzel bir hayat ve yönetme istedi. Fakat hakkı yoktu çünkü babası ölmemişti.

Bir babanın hayal kırıklığı:

Baba ne düşündü? Beni değil malımı istiyor (seviyor) Çok zor bir karar.

Babaverdi-----Oğul Aldı ve GİTTİ

Oğul: Hayalleri var. Sevinç var. Parası var. Yola çıkt

Kaybetme: Başka yerde çalışma. Utanç (domuzlara bakma bir Yahudi olarak)

Hatırlama: Babasını, Zenginliğini, Merhametini (Ama bu zenginliklerde hiçbir payı yoktu)

Utanç: Hem Tanrıya hem babasına karşı suçlu olduğu (Kırılma) Suç işledim.

Alçalma : Oğulun ve Babanın alçalması: (Baba için mal önemli değildi)

Biz olsaydık ne yapacaktık? Din adamları ne derdi? (Aldıklarını geri ver)

Babası ne dedi? Hareketlerinle (Benim için mal önemli değil. Sen her şeyden çok önemlisin.

Olayı birazda  babanın tarafından düşünelim

Beklemek: Baba oğlunu bekledi. Her zaman yollara  baktı. (Teknoloji gelişti telefon, internet facebook var artık. İstediğimizi buluyor gitmeye gerek kalmıyor. Acaba bu dolduruyormu?

Eskiden öyle değildi baba yollara bakıyordu.

Senin annen baban ne yapıyor?

Şimdi Normal olmayan bir şey var: yaşlı adam bütün gücünle oğluna koşuyor.

Merhamet: Babanın oğla koşması. SEVİNÇ

Biz ne yapardık?: Baba isteseydi hesap yapabilirdi. Sorabilirdi. Ama o yalnızca sevdi.

Belki baban ailen seni kırdı ama unutma  yukarıdaki babamız çok merhametli.

21.ayette. Ben güneh isledim diyebilirdi. Babasıda evet oğlum sen çok  yanlış yaptın. Keşke yapmasaydın beni çok üzdün. Ama babası böyle şey söylemedi. O konuşmak yerine  eylem gösterdi. Elbise getirip oğluna giydirdi.

Tekrar eski pozisyonuna onu geri getirdi. Babası için önemli olan onun geri gelmesi

Bizde tıpkı Rabbe gelince Rab isa bize güzel bir elbise giydirmesi gibi

25 ayette: Büyük oğlunun durumu: kendisi gelmiyor. Çalışanlardan birini gönderiyor.

Ağbisinin yüreği? Bir ferisi gibi.  Kendini çalışmaya verdi ve aynı zamanda yargılamaya.  Din adamları sürekli insanları yargılıyor zaten.

Kutlamaya gelmeye tenezzül etmedi bile.  Yüreği sert.

İnsanlar kırılınca aynısını yapıyor. (Toplantılara gelmiyor, evden kaçıyor.) baba diyor gel içeri.

Baba: önce küçük oğluna şimdi büyük oğluna gel içeri dedi.

Luka 19:10 Tanrı kaybolanı bulmak için İsa’yı bu dünyaya gönderdi.

Davet: Şikayet. Babasına saygısızca konuşma, hey sen dedi.

Her zaman karşılık bekleyen bir oğul yüreği. Ben senden almadım ama almam gerekiyordu. Bundan haberin var değimli sanki diyordu.

Bizlerde bazen böyle yapıyoruz aslında. İtaat ediyoruz. Çalışıyoruz, hizmet ediyoruz kilise bizim hakkımızda iyi konuşsun istiyoruz. Bir hediye bekliyoruz. Bu şekilde düşündüğümüz zaman  aslında Tanrıyı yönlendirmeye çalışıyoruz. Birşeyler bekleyerek yapıyorsak aslında yanlış. Zaten bize verilecek. Biz beklemeden Ran bize merhamet ve lutuf veriyor. Bereketliyor.

Burada aslında ikinci miras isteme olayı var. Ağbiside istiyor.

Baba yine dayandı ve sevgisini bırakmıyor. Onlardan uzaklaşmıyor. Kardeşim demedi senin oğlun dedi.

31. ayet. Büyük oğlu  saygısızca davrandı ama babası senin dedi.  Baba zaten yüreğinde  her şeyi büyük oğluna vermişti. Ama anlamadı yine.

Kıskanma: Madem her şey benim. Bu yaptığın nedir? Benim olanı babam kesiyor bu çok pahalı bir bayram. Kendi malıyla babasının cömertlik yapmasını kıskandı.

Baba kızmadı: Benim oğlum ölmüştü yaşama döndü.

Evet yaşama dönüş hikayesi böyle şimdi düşünelim İsa neden bu hikayeyi anlatt?

 
55©Copyright 2001 Kapsam