Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

 

 

 

 

              SEVGİNİN DERİNLİĞİ
    Düyamızın, sonsuz okyanusta yüzen bir topa benzer diyen bilim adamları, çok daha büyük olan milyonlarca yıldız kümelerini keşfettiler. Yıldızlar geniş mesafelerle birbirlerinden uzak,bu sonsuz boşluğun içinde yüzmektedirler. Ufak bir topa benzetilen dünya, binlerce seneden beri  hareketine devam etmektedir.        

Ne kadar genişliktedir bu evren? Nezamandan beri vardır? Ne zamana kadar devam edecektir?. Bütün bunlar bize ne kadar ufak olduğumuzu ve hayatımızın ne kadar kısa olduğunu düşündürür. Dünyamız uçsuz bucaksız. bu okyanusta yüzen bir top ve biz bu top üzerinde sadece bir zerre. Çabuk beliren ve hemen kaybolan, yanıp sönen bir ışığız.  Davut peygamber şöyle demiştir,'' İnsan nedirki onu anasın. ey  Allah? '' Eğer bugünkü bilimin ışığı altında düşünürsek. Bu sözü daha iyi anlarız.  Evet bu dünya üzerindeki  hayatımız çok kısadır. Ve kendi kendimize baktığımızda, kendimizi bir hiç görürüz.           Acaba hem dünyayı, hemde bizi yaratan, yüce Allah da bizim gibi mi düşünüyor? Yoksa ''Allah' ın düşünceleri bizimkinden ve onun yolları bizim yollarımızdan çok daha üstündür''diye konuşmuş olan Hz. İşaya'nın hakkı mı var?      

Evet, peygamberlerin hakkı var. Hamdolsun! Allah insanoğlu ile ilgilenir, onu sever.  O bizi saklar, bize bakar, ve bizi ona dönmeye davet eder. Bu olağan üstü gerçeği kısa bir hikaye ile anlatayım: Bir gün çocuğun biri büyük bir itina ile ufak bir kayık yapmış.  Övünerek onu nehire indirmiş ve yüzmesini seyretmiş.Fakat aniden bir rüzgar esmeye başlamış ve kayık akıntıya kapılarak sürüklenmiş ve gözden kaybolmuş. Çocuk çok ama çok üzülmüş.   Bir kaç hafta sonra çocuk kendi yaptığı kayığı bir oyuncak dükkanın vitrininde görmüş.  Yıpranmış olmasına rağmen çocuk derhal kayığı tanımış ve onu geri almak istemiş.  Fakat dükkancı kayığa 250.000 lira fiyat koymuş. Çocuk için bu büyük meblağ imiş.  Fakat çocuk ne pahasına olursa olsun kayığı geri almaya karalıymış. Haftalarca sıkı çalıştıktan sonra istenen parayı biriktirmiş ve dükkana koşup kendi yaptığı kayığı satın almış. Evine yürürken kayığı sevinçle kucaklayarak ona,''seni ben yaptım hemde satın aldım. İki defa benim oldun demiş.            

Aynı şekilde Allah'da bizi yarattı. Fakat biz günah akıntısına kapılarak, Allah'tan ayrı düştük. Bedensel, ruhasl, zihinsel olarak kirlendik,bozulduk.  Yinede Allah bizimle ilgileniyor.  Kutsal kitab'ında dediği gibi, bize olan sevgisini göstermek için  O,Hz. İsa Mesih'te insan olup aramıza geldi.         

Evet Allah İsa Mesih'te aramıza gelmiştir. Bunun ispatı İsa Mesih'te gördüğüm sevgidir. Hiç bir insan, peygamberler dahil, İsa Mesih'in gösterdiği kadar sevgi gösteremez. Sevginin en üstün noktası İsa Mesih'in düşmanları olan biz uğrumuza hayatını feda etmesidir. Çarmıh üzerinde ölerek bizim günahlarızın borcunu ödedi, ve bizi sonsuz helak olmaktan kurtardı. O bizi geri satın aldı. Artık günah'ın çocukları değil, tekrar Allah'ın çocuklari olabilirız. Daima onunla beraber yaşayabilmemiz için İsa Mesih ölümden dirildi. Evet insan okyanusta yüzen topun üzerinde bir zerredir. Zerre kadar olsak bile, bu evreni yaratan Allah bizi çok seviyor ve bizimle ilgileniyor. Bizi O yarattı ve tekrar kurtarıp kendisine döndürdü.

       Onun sevgisinden dolayı İsa Mesih'in aracılığıyla biz O'nunnuz.  Hamdolsun bizi seven Allah'a
55©Copyright 2001 Kapsam