Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize yazın. Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

 

 


 

 

 


Logos 2: Yüzen Kitap Fuarı

Logos 2Kültürleri kaynaştırmak ve kitap sevgisini aşılamak amacıyla gönüllülerden oluşan personeli ile dünyanın çeşitli ülkelerini dolaşan kütüphane gemisi "LOGOS 2" ülkemizde ziyaretçilerin akınına uğradı.

1968 yılında İspanya'da araba feribotu olarak inşa edilen Logos 2 gemisi ilk adı "Antonia Lazoro" idi. Sonra çeşitli tarihlerde değişik isimler alarak, farklı hizmet amaçlarıyla farklı kuruluşlar tarafından satın alınarak elden ele geçti. 1988 yılında merkezi İngiltere'de bulunan EBE (Educational Book Exhibits Ltd.) vakıf tarafından alınarak, yüzer kitap gemisi haline dönüştürülüp 1989 Malta bayrağı taşıyarak hizmete başladı.

Dünyanın en yaşlı yüzen gemisi ünvanına sahip olan Doulos'un ülkemizde bulunmasının ardından altı yıl geçmesine rağmen, ziyaretçilerin hafızalarından silinmediği Logos 2 gemisinin ülkemize gelişiyle anlaşıldı.

Herkes Logos 2 gemisini Doulos gemisi olarak tanıtması iki gemi arasımdaki benzerlikleri bir kez daha gözler önüne serdi. En büyük benzerliklerin gönüllü personelle Tanrı'nın sevgisini yansıttıkları artık herkes tarafından bilinir hale geldi. Personel inançları ne kadar aynı olsada Logos 2 gemisi Doulos gemisinin kardeşi olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Batı Afrika, Hırvatistan, İtalya, Arnavutluk'tan sonra Türkiye'ye uğrayan yüzen kitap fuarı ilk olarak İzmir limanına demirledi.

Bugüne kadar gezdiği 68 ülke limanlarında 6,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen yüzen kitap fuarı, yalnız İstanbul'da yüzbinin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Gemide İngilizce ağırlıklı olmak üzere değişik dillerde 15 bin kitap bulunuyor. Eğitsel, sanatsal, yemek, roman, ruhsal, aile hayatı, çocuk, sözlük ve politik konulardaki çok sayıda kitap ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Logos 2 gemisinin İstanbul'da bulunduğu süre içinde, bizde Kapsam ekibi olarak her gece değişik kültür etkinliklerine katılarak unutulmayacak bir zaman geçirdik..

Logos 2’nin Açılışı

Logos 2 gemisi gittiği her limanda olduğu gibi ülkemizde de uğradığı limalarda şehir yöneticileriyle birlikte faaliyetlerini yürütmek için açılış töreni düzenlemektedir. Bu törenleri düzenlemekteki amaç, hem yerel yönetimlerin kültürel faaliyetlerine katkı sağlamak hem de yöre halkının kültürlerine saygı göstermek olduğunu belirten gemi kaptanı Kuzey İrlandalı David Ramsey, amaçlarının gittikleri ülkelerde kültürlerine dokunmadan değişik kültürdeki insanları tanıştırmak olduğunu her açılış konuşmalarında açıklaması yerel yöneticileri ve gelen misafirleri duygulandırmaktaydı.

Captain of Logos2Ülkemizde bulunduğu süre içinde, Beşiktaş Belediyesi, Sistem yayıncılık, Türk-Net, Türkiye Protestan Kiliseleri ve kültürel etkinliklere duyarlı işadamların sponsorluğu ile Logos 2'nin desteklenmesi yardımlaşmanın en güzel örneğinin gösterilmesine neden oldu. Sponsor kuruluşların temsilcileri ile İstanbul'da yapılan açılış töreninde bir konuşma yapan Beşiktas Belediye Başkanı Yusuf Namoğlu; "Logos 2 gemisinin ilçemizde bulunmasının ayrı bir önemi vardır. Bir kültür mozoiği olan Beşiktaş'a ayrı bir renk katmıştır. Farklı kültürleri tanıştırmak, kitap yoluyla insanları eğitmek ve okumaya teşfik etmek güzel bir adım. Belediyeler içinde en fazla kültür etkinliklere önem veren bir Belediye başkanı olarak arzum, ülkemizde de, gemideki gibi barış, sevgi ve kardeşlik içinde bir yaşam olmasıdır"dedi.

40 farklı ülkeden 200 kişilik gönüllü mürettabat

Crew of Logos 2LOGOS II'nin etkinlikleri konusunda koordinatörlerden Carolina Romero, gazetemiz için özel olarak şunları söyledi: "Logos II gemisi uluslararası antlaşmalar çerçevesinde doğu ve batı arasında bir köprü kurarak, iyi niyet gösterisi sergilemekte ve dünya barışına katkıda bulunmaktadır. 40 farklı ülkeden 200 kişilik gönüllü mürettebata sahip gemimiz, uluslararası bir topluluk olarak her limana tıbbi yardım temin etmek, afetlerde yardımda bulunmak, kaliteli kitapların oluşturduğu bir yelpazaden seçim olanağı sunmak ve toplulukları çalışmalarında cesaretlendirmek için hizmette bulunmaktayız.

Uzun zamandan beri ülkeleri geziyoruz Türkiye'deki konukseverlik bizi çok etkiliyor. Gittiğimiz ülkelerde gösterilen sıçak karşılamalar bana Rabbimizin bu ülkede nasıl çalıştığının açık bir göstergesi olmaktadır.

Söyleşimiz sırasında yanımızdan bize gülümseyerek gemideki çeşitli ülkelerden insanlar geçiyordu. Bunlar öyle sevgi dolu bakıyorlardıki, Bayan Romero'ya; değişik kültürdeki insanları burada bulundurmak zor olmuyor mu diye sorduk. Bayan Romero: Gülümseyerek gözlerini yukarı kaldı, derin bir sessizlik oldu."Biraz zor oluyor ama bu problem demek değildir. Buradakilerin hepsi inançlı kişilerdir ve yaşantılarında kendilerini düşünmezler Rab'bi hoşnut etme yollarını ararlar. Bu nedenle kardeşler arasında iyi bir diyalog kurmaya özen gösteriyoruz.

Buradaki herkes birbirleriyle yardımlaşmada adeta yarışır durumdalar. Gemiyi yakından tanımanız için serbest bir şekilde burada dilediğiniz kişilerle konuşabilirsiniz." diyerek bizi geminin içinde bırakıp ayrıldı. Tercumanımız aracılığıyla gemide dolaşırken bizlere öyle sevgi dolu bakıyorlardı ki, kendimizi sanki ayrı bir ülkedeymişiz gibi hissediyorduk. ve önümüze çıkan herkes ile mümkün olduğu kadar sohbet edip gemideki yaşantılarıyla ilgili bilgiler edinmek istiyorduk. Bir çok kişiyle görüşme fırsatımız oldu. İşte bunlardan bir kaçı:

David Ramsey, Captain of Logos 2David Ramsey: (İrlanda'lı) Geminin uzun zamandan beri kaptanlığını üstlenmekteyim. Burası bizim evimiz fakat denizdeyiz. Denizde çok şeylerle karşılaştım; kazalar, fırtınalar, okyanuslar, ama herşeyden, güzeli ülkelerdeki sıcak karşılamalar.

Logos gemisi üç ofis gurup tarafından yönetilmektedir. Bu gurup içinde üç Elektronik mühendist, üç makine mühendisi ve iki elektrik mühendisti bulunmaktadır. Bir limana demirlemeden önce o liman ülkesine nasıl en iyi hizmeti yapabileceğimiz konusunda uzun uzun dua edip düşünmekteyiz.

Özellikle yerel kiliselere yardımcı olmak en büyük hedeflerimizden biridir. Bu yüzden gittiğimiz her ülkede gemimizi yerel kiliselerin hizmetine ardına kadar açmaktayız.

Fakat İstanbulda yerel kiliseler gemimizi yeterince kullanamadılar. Bu yüzden burada kitap satışından başka fazla bir aktifliğimiz olmadı. Oysa bizler çok daha farklı şeyler hayal etmiştik. Bu yüzden her türlü imkanların kullanılmasını hazırladık. Oysa başka ülkelerde bu imkanların çok azını vermemize rağmen çok daha aktiflikler yapılıyor ve onlara salon bulmakta güçlük çekiyorduk. Oysa İstanbulda bulunduğumuz süre içinde salonlarımız genelde boştu.

Alex: (32 yaşında Arnavutluk): Tanrının hizmeti için iki ay önce bu gemiyde hizmete başladım. Çünkü Tanrı benim, insanlara hizmet etmemi istiyor, bende bu gemide bu fırsatı buluyorum. Burada pratik olarak hizmet etmesini öğreniyorum. Benim için her şey çok yeni ama daha şimdiden çok şeyler öğrendim diyebilirim. Burada öğrendiklerimi ve öğreneceklerimi ülkemdeki insanlar için kullanmayı sabırsızlıkla bekliyorum..

Mayil : (26 yaşında, Pakistan'lı): 14 aydır gemide bulunuyorum. ilk zamanlar dil bilmediğim için uyum sağlamam zor oldu Fakat zamanla alıştım. ?u anda gördüğünüz gibi ingilizce konuşabiliyorum. Burada eğitim görmek zevkli, çünkü çok değişik kültürden arkadaşlarla yaşamasını öğrendik. Her ülkede arkadaşlarımız oluyor. Bu sevgi insanlardan kaynaklanmıyor. Bu sevgiyi, Tanrı'dan alıp insanlara dağıtıyoruz. Eyleen: 28 yaşında, Dominika'lı. 6 yıldır burada bulunuyorum. Burada çok iyi zamanım oldu, fakat üzülüyorum yakında burada ayrılacağım. Bu gemide kendimi tanıma fırsatı buldum. Personel arasında en uzun boylu oluşum önceleri sorun olmuştu. Rabbimizin beni bu şekilde kullanmak istediğini duşünerek hizmet ettim.

Bu kullanılma Rab tarafından nasıl gerçekleştiğini değişik ülkelerden edindiğim arkadaşlıklar gösterdi. Bu gemiden çok güzel anılarla ayrılmanın yanı sıra bir koli dolusu fotoğraflarımda oldu aynı zamnada. Her zaman neşeli ve hareketli olmam beni insanlarla çok kısa zamanda kaynaştırdı. Gittiğimiz her limanda gemiye gelen misafirlere ev sahipliği görevi yapmaktayım. Gemiye öyle alıştım ki karada nasıl yapacağımı şimdiden düşünür hale geldim. Asya ülkelerinde bulunduğum süre içinde, Rab benim yüreğime bu ülkelerin birinde hizmet etmemi koydu. Bu konuda dua ediyorum. Rabden isteğim böyle bir ülkede O'nun hizmetinde bulunmak.. Gemide geçirdiğim yıllarımı fotoğraflara bakarak hatırlayacağım.

Kapsam Ekibi: Hüseyin Tüfekçi, Güven Kılıç,
İnci Tüfekçi, Necdet Aybar

 
55

 


©Copyright 2001 Kapsam