KADINCA
Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

 

 


KADINCA

Evlilik ve Aile

Tanrının Kadına verdiği Değer

İsa Kadın Haklarınısavunandır

Bekarlık

İyileşen Kadın

Kürtaj

Boşanma

 

Gelin ve Kaynana

Arkadaşlarımızla birlikte kahve içiyorduk, birden zil çaldı. Evsahibimin oğlu idi gelen telaşlı ve heyecanlı bir şekilde "Karım evden kaçtı" diye söylüyordu. Onu sa­kinleştirmeye çalışırken, çok geçmeden karısıda geldi. Karısına sarılan genç eşine sevgisini dile getirmek istiyordu. Fakat karısının büyük bir derdi olduğu ve derdini paylaşacak birini aradığı her halinden belli oluyordu. Birer kahve verip sakinleşmelerine yardımcı olmak istedim. Kadın biraz sakinleşince, "Kayınvalidem eşime ve bana çocuklara davranır gibi davranıyor. Alış veriş yaptıktan sonra herşeyi kontrol ediyor ve onun fikirlerine göre faydasız bir şey görürse vay bana! Geçenlerde geç zamana kadar ışık yaktığımız için elektriğimizi kesti. Evimde tüm çalışmalarımla ilgileniyor. Bugün ki olaya dayanacak gücüm yoktu! Evimizin yanında çiçekler için güzel bir yer hazırladım, bugün kayınvalidemin emriyle kayınpederim çicek ekmek için hazırladığım yere, ot toğumu ekti" diye bir sürü dert anlatıyordu. Bu durum günümüzde bir çok gelin ve kayınvalide arasında geçen bir kanayan yara. Bu kanayan yaraya Kutsal Kitap ile merhem olmak istedik. Gelin ve kayınvalidelerin biraz da olsa düşünmelerini arzu ediyoruz.

Karışmak

Her genç kadın kayınvalidesinin evin­de zorluk çekiyor anlamına gelmemeli, onlarla yaşamaktan mutlu olanların sayıları az değil. Fakat gizlice çok açı cekenlerin var olduğunu unutmadan bu gibi çekingen kişilerin sorunlarını dile getirmek istiyoruz. İlk önce şunu sormak istiyorum! Kayınvalide-gelin ilişkisi niye o kadar zor? Bir kaç bayana şu soruları sordum. Kayınvalidenin en büyük hatası nedir? Şu ilginç cevaplarla karşılaştım: "Her zaman habersiz evimize gelir"- "Bir dakika yalnız değilim" - "Her zaman gözetlenmiş ve eleştirilmiş hissediyorum"- "Her şeye karışıyor"- "Bana konuşuyor ve günlerce konuşmuyor" Buradan da anlaşıldığı gibi gelinler onların işine fazla karışılmasından hoşlanmıyor. Karışma onları hiç bir şey yapamaz imajı bırakıyor ve kendisine olan güvenini sarsıyor.

Kıskançlık

Evli olan çiftler anneniz hayatınızda birinci yer almaması gerekir. Anneler sizde aynı şekilde oğlunuz yada kızınız evlendikten sonra eşi­ne gösterdıği sevginin aynısını size göstermesini beklemeyin. Tabiki, evliliklerinin başarılı olmasını istiyorsanız. Konuyla ilgili Kutsal Kitap şöyle der "Bir adam babasını ve annesini bırakıp karısına yapışır. ve ikisi tek bir beden olur". Buradaki bırakmak sadece  aynı binada yaşamamak demek değil. Evlenen kadın veya erkek anne ve babasına olan bağlılığını karısına vermek demektir. Tabiki bu büyük bir kıskançlık olayıdır. Bir anne çok zahmetle oğlunu büyütür ve başkasınla yaşamasını kıskanır. Genç kadının oğluna bakacağından her zaman kuşku duyar.

Bırakmak

Başarılı bir kayınvalide gelin ilişkisi örneğini Kutsal Kitabın "Rut" bölümünden okuyoruz. Kıtlık zamanında, Naomi ve eşi ve oğulları yurtdışına Moab'a gidiyor. Orada Naomi'nin eşi ölüyor, ve oğulları Moablı kızlarla evleniyor. Diri Tanrı'ya iman eden Naomi için kolay bir şey değildi. Yinede yabancı diyardan olan gelinlerini kabul edip seviyor Naomi sadece dindar fakat sevgisiz olsaydı böyle olabilir miydi? Genç kadınlar istediği gibi olmamalarına rağmen onları oldukları gibi kabul ediyor. Zaman geçtikçe oğulları ölüyor, yaşlı bayana sadece gelinleri kalıyor. O zamanda sigorta yoktu. Fakat, Noami için onlar sigorta gibi idiler. Gelinlerin yaşlı bayan için önemli olmasına rağmen, yinede onların tekrar evlenmelerini istiyordu. Memleketine dönmeden onları  özgür bırakmak arzusunda idi. Burada Naomi'den bırakmayı ve aynı zamanda  Tanrı'da kalmayı öğreniyoruz. Tanrı'nın yollarını anlamadığımız zaman, bunların güç olmadığını görebiliriz.  Rab'be çok yakın ve bağlı isek, o zaman daha kolay çocuklarımızı bırakabiliriz. Çünkü, onları Tanrı'nın ellerine bıraktığımızı biliyoruz. Naomi'nin gelini  Rut evlenme şansını terkedince, yaşlı bayan ona emin olup olmadığını sordu. Rut her şeyi kabul edip kayınvalidesinin yanında kalmayı tercih etti. O kadının İman ve sevgisi Rut'u çekiyordu. Her şeyi bırakıp onunla gidecek kadar.

Af etmek

Bir kayınvalide gelinine diri Tanrı'ya giden yolu açabilir veya kapayabilir. Kayınvalide gelin ilişkisi özellikle yaralayanı ve yaralanmışı gösterir. Hanne Risch adlı bir yazar, iç acıların şifası hakkında şöyle diyor, "Biz İsa Mesih'i haçta iken düşünelim. O nasıl yanındakileri bağışlıyor ve hor görülenleri gidip kucaklıyor. Sonra bize dönüp rica ediyor, "Kardeşim sen de bağışlanmak istemezmisin? sana yardım edeyim"

İlk bahsettiğimiz bayana tekrar dönelim. O kayınvalidesinden çok çekti. Kayınvalide bir süre sonra, kalp krizi geçirdi. Bu kriz esnasında konuşamıyordu. Genç gelini onun karşısında görünce çaresiz olduğunu hissettiği zaman, öfkesi gitmişti. Onu sedye ile taşıyanlara "Lütfen onu açıtmayın" diyordu. Ertesi gün genç çift annesini ziyarate geldi. Kayınvalide sakın bir şekilde geline baktı. Sonra gelin ona dönüp, "Oğlunla birlikte sofraya oturmak istermiydin" dedi. Kayınvalide "hayır" deyip gelininin ellerini tuttu. "Bugün hep birlikte olmak istiyorum. Çünkü bugün bir barış sofrası olmasını arzuluyorum" deyip ağlayarak gelinine sarılıp ondan defalarca özür diliyordu. Gelin Tanrının sevgisi­ni yansıtabilmenin sevinciile ağlıyordu.

Kutsal Kitaba göre Kayınvalide için On öğüt

1-Gelinine hürmet et. O, senin gibi soyda önemli zincirin halkasıdır.

2- Gelinini kendi çocukların gibi sevmeye çalış.

3- Onu isteyerek açıtma, zaten istemeyerek sık sık oluyor.

4-Arada sırada onu sevindir. Belki tatlı bir sözle veya küçük bir hediye ile.

5- Gelini kontrol etme hakkın yok.

6- Gelininin derdi varsa veya iş ona zor geldiği zaman ona yardım et.

7- Sen gelin olduğun zaman özlediğin şeyleri ona ver.

8- Her zaman onunla konuşmaya çalış, fakat meraklı olma. Her şey seni ilgilendirmez (Her şeyi bilmen gerekmez)

9- Sadece istediği zaman ona bir öğüt ver, fakat başka zaman onu fazla öğretme. Genç ailenin gelişmesine engel olma.

10- Oğlun eşini senden fazla severse kıskanma.

Kutsal Kitaba göre Gelin için On öğüt

1- Kayınvalideni açık karşıla, kuşkusuz ve gurursuz ol

2- Eşinin annesi olduğunu unut­ma, hatta sana yabancı ve fazla sempatik olmasa bile.

3- Bir şey için rica etmek veya teşekkür etmek için kendini alçalt.

4- Kayınvalidenin yardımını mecburiyet gibi değil, hediye olarak kabul et.

5- Arada sırada onu sevindir. İyi sözlerle veya küçük bir hediye ile.

6- İyi taraflarını ara, iyi olmayanları görme ve duyma.

7- Kayınvalidenle sık sık konuş, her şey hakkında hatta seni açıtan konularda bile.

8- Çocuklarını, büyükannelerini sevmeleri konusunda eğit.

9- Sadece başka imkan yoksa aynı evde oturun.

10- Oğlu onu sevmek için hakkı var. Kendi oğlundan sende sevmesini bekleyeceğini unutma.i


55©Copyright 2001 Kapsam