Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

Merhaba Konuları

Babasının Kızı

Boyun Eğmek

Bozuk saat

Ne kadar Özgürüz

Hataları Bulmak Kolay

Tanrıyı Sevmek

Parakletos

Seni Bekliyorum

İdam Suçmudur?

Ötenazi Kimin elinde?

İntihar Etmek

Savaşlar Neden?

İznik Konseyinde Neler Oldu?

 

 

 

 

 

 

 

 

Dedikodu...

 

Sevgi Son Bulmaz

1.korintliler 13:8

Tanrının sevgisini Tanımak istersen bu sevgini mükemmelliğinle karşılaşacaksın Çünkü bu sevgi asla son bulmayacağını ve hata yapmadığını göreceksin. Böyle bir sevgiyi tanımak kabul edilmektir. Bu şekilde bir kabul ise sonsuzluklar boyunca sürer.

Sen Tanrının sevgisine sahip değilsen güvenilir değilsin. Hangi mevkide olursan ol yürekleri dolduran ve güven veren tanrının sevgisidir.

Biz her zaman doğru gözleyemeyiz. Kolay etkilenir ve taraflı oluruz. Bizi dünya etkiliyor.

Kutsal Kitap ilişkiler hakkında yazar. 2.Korintliler 5:16-17 Bu nedenle kimseyi insan ölçülerine göre tanımayın. Bedensel düşünme benliktendir. Kutsal kitap benlik hakkında yazarken düşmüş günahlı tabiatımızdan söz eder.

Canımız, Ruhumuz ve Benliğimiz. Bunlar bizim tabiatımızdır. Düşmüş insanın görünmeyen tarafıdır. Tanrısız olarak yaşamaya hepimiz bu yüzden sahibiz. Bu yüzden Kutsal kitap birbirinizi tanrısız yeteneğe göre tanımayın diyor. Çünkü her insan düşmüştür.

Düşünün bir kişi hakkında. Tanrı böyle düşünmüyor. Ben benim günahım zayıflığım değilim. Ben yeniden yaratan tanrınım. Tanrı bana bakınca beni yeni bir yaratık olarak görüyor her şeyiyle yenilenmiş bir kişiyim ben onun gözünde.

Sende kendini tanrının yeni eseri olarak görüyor musun? O zaman karşındakini de öyle gör. İlişkilerde bu çok önemlidir.

Problemler nerden başlıyor? Birçoğu dedikodu yüzünden. Dedikodu nedir? Biri hakkında konuşmaktır. Biz neden böyle şeylerle ilgileniyoruz. Dedikodu aslında birine fiziksel saldırı yapmaktan çok daha kötü.  Dedikodu en sıkı dostları bile ayırır. S.meselleri 16:28 İnsanın bildiği sır değil. S.Meselleri 11:12-14 ve 1.Timeteyus 5:12-13 bir uyarı var dedikodu hakkında. Çok korkunçtur ve kiliseyi yıkar.

Eğer insanların Ruhani ekseni yoksa başkaları hakkında konuşuyorlar demektir. Matta 7:1 yargılama diyor. Birbirimiz hakkında imanla düşünelim. Birbiriniz hakkında kötü söz taşımayın. Sayılar 13:32-33 casuslar gitti kötü raporlar getirdiler. Çok korkunç bir yer gidemeyiz dediler. Bu inançsızlığın raporudur. O kişiler yaşamlarında asla başarılı olamazlar. Sende böyleysen hizmet edemezsin.

Kişiler hakkında konuşmak Tanrının bakış açısı değil. Tanrı bizi özel yaptı her birimize çok özel bir konuma getirdi. Eğer sen biri hakkında kötü konuşursan Tanrıyı incitiyorsun. Her insana imanlı şekilde yaklaş. Tanrının lutfuyla birbirimiz hakkında kötü konuşmayın ve verilen raporlara inanmayın.  Romalılar 16:19 Söz dinlediğimizi duymak istiyor Tanrı. İyilik konusunda bilge kötülük konusunda bebek gibi olun. Yani kötülük konusunda deneyimsiz olun.  Vaiz 7.21–22 Her şeyi kötü olarak görme Dünya yalnız senin değil. Her şeyi sen etkileyemezsin. Tanrının sevgisinde emin ol. Sen başkası hakkında konuşursan senin hakkında da konuşulacak.

Her şeyi kişisel olarak kendi üzerine alma. Her zaman iyi yönü gör. Güvensizliği bırak. Tanrının sevgisinde güvende ol. İlişkilerini iyileştirme yolları ara. Hepimizin buna ihtiyacı var. Tanrının isteği bizi sağlıklı görmek.

Hüseyin Tüfekçi


55

 



©Copyright 2001 Kapsam