Ana Sayfa Künye Biz Kimiz Bize e-posta gönderin Abonelik
İlginç Seri
Aktüel
Sizin Sayfanız
Gündem
Arşiv
Çeşitli Siteler
Kilise Adresleri

Merhaba Konuları

Babasının Kızı

Boyun Eğmek

Bozuk saat

Ne kadar Özgürüz

Hataları Bulmak Kolay

Seni Bekliyorum

Parakletos

Dedikodu

İdam Suçmudur?

Ötenazi Kimin elinde?

İntihar Etmek

Savaşlar Neden?

İznik Konseyinde Neler Oldu?

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanrıyı Sevmek!..

 

İnsan için mümkün olmayan bir şeydir aslında Tanrıyı sevcmek. Eğer Tanrı izin vermeseydi. Tanrı önce kendini sevmemiz için izin verdi. Yuhanna aslında Tanrının sevgisini anladı. Onun için “Önce Tanrı bizi sevdi” diye söyledi. Romalılar 5. Biz güçsüzken bile Tanrıyı sevmediğimizde bile Tanrı bizi sevdi. Tanrının bizi sevmesinin sebebi: kendi yüzünden. Çünkü kendisi sevggidir. Bu çok önemli tanrıyı biz sevemeyiz ama onun bizi sevmesine izin vermeliyiz.

Hastahaneler aslında sevgiye ihtiyacı olan insanlarla dolu. Hasta insanlar hiç bir şey yapmıyorlar. Tanrının sevgisi bize açıklanır olmasını istediğimizde olduğunda ne yaparsın? Burası tanrının sevgisine izin verdiğimiz yerdir. Biz izin verince anlarız Tanrının sevgisinin derinliğini. Bu gerçekler ilişkimizi gösterir.

Tanrıya Hizmet:

İnsanlar birşeyler yapmak ister. Modern insanlardan farklı hizmet etmek için yalvarıyoruz. Yuhanna 13 İsa öğrencileri şaşırttı. Ne yaptı? Ayakları yıkadı. Petrus karşı çıktı. Çünkü Petrus ikinci dersi bilmiyordu.

izin vermeden hizmet edemeyiz. Tanrınınsize hizmet etmesine sevmesine izin verdinizmi? Sadece Tanrının sevmesine hizmet etmesine izin verin. Tanrının bize hizmet etmesine ihtiyacımız var. Bu şekilde biz başkalarına hizmet etmek için güç toplarız. Rab bize hizmet ederken bizler güç topluyoruz.

Romalılar 11:29 dan bölümün sonuna kadar yani 12:2 ye kadar bazı konular isşeniyor. Burada birinci konu Armağan: Tanrının armağanı ve çağrısı geri alınamaz. Tanrı fikrini bile değiştirmez.. Söylediği aynı kalır. Sen Af edildiysen af edildin. Bu değişmez. Tanrı kendini vererek en güzel armağanı veriyor. Tanrı kendini veriyor İman edince biz hepsini alıyoruz. Küçük bir porsiyon değil. Hepsini alıyoruz. Kutsal Ruhun tamamını alıyoruz. Tanrı hediyeyi bizden geri almayacaktır. Dünyadaki bütün insanlar günah yüzünden bunu anlamıyor. Ama bütün dünya Tanrının hediyesini alabilir. Ama istemek izin vermek önemlidir. Kandırma yok gerçekten bir hediye var. Tanrının armağanı gerçektir. Tanrı veriyor ve vermeye devam ediyor. Tanrı sizi kurtarmaktan pişman olmuyor.. Kurtuluş Tanrının işidir. Ve bu armağandır. 34 ayette Rabbin düşüncesini kim bilebilir? 1.Korintliler 2 bölümde doğal düşünce ve ruhsal düşünce hakkında. Doğal düşünce ruhsal şeyleri anlamaz. Ruhsal insan anlar. Tanrının armağanı görünmez. Ama armağanın etkileri hayatımızda  görünür. Armağandan keyif alıyorsan görünecektir.

1.Korintliler 2:14 ten sona kadar Ruhani düşünce hakkında ama imanlılarda ruhani düşünce vardır. İsanın düşüncesine sahip olmak ne demek?

Mesihi kabul edince Robot olmuyoruz. Yeni bir ilişki başlıyor. Yani bir yetenek oluyor bizde. Bu yetenek biz Tanrıyla birlikte düşünmemizi sağlıyor.

Kutsal kitap bilgisayarla ilgili telefonla ilgili bir şey söylemiyorama bunlar hayatımızın önemli bir parçasıdır. Biri sorsa kutsal kitap ne diyor. Sizde mesihin düşüncesi var siz yeni durumlarda Tanrıyla birlikte düşünebilirsiniz. Sende mesihin düşüncesi var O zaman tanrıdan duyman gerek işte bu bir yetenektir. Bir imanlı bu yeteneğe sahiptir. Biz bu nedenle Tanrı sözünü çalışıyoruz. Filipeliler 2:1-7 mesih İsa’daki düşünce sizde olsun. İsanın düşüncesi bencil olmamak demektir. Tanrının insanlar için Planı insanların bencil olmamasıdır. Mesihin düşüncesi bir hizmetkar olmaktır. Hizmetkar nedir? Öncelikle başkalarını düşünen onları ön plana koyandır. Hıristiyan inancında  anahtar konu. Tanrının bizim yerimize hizmet etmesidir. Kurban olmasıdır. Hizmetkarlık boyun eğmektir. Tanrının işsteğine boyun eğmektir.

Cocuklar kadırılır iyi olursan Noel baba sana hediye verecek tiye. Aslında Noel baba  gerçek hediye veriyor  ama eğer cocuklar iyi olursa demek burada karşılık bekleniyor  ıyı olmak. Aslında Noel baba denen bir şey yok bir hayal ürünü. Ama şeytan var şeytanda tıpkı noel baba gibi, insanlar hediye veriyor her ikisininde ortak özelliği hediyeler vermek sen hediye alınca yapman gereken bazı şeyler oluyor aslında istekjler sen hediyeyi aldıktan sonra geliyor. Sinsice yapılmıış bir kandırma planıdır. Bu yüzden insanlar tanrının hediyesini bedava görmüyorlar  acaba diyorlar Tanrı benden ne isteyecek diye düşünür. Tanrınin isteği her birimizi lutfunla doldurmaktır. Sen lutufta güçlü olursan gerçek özgür olursun. Tanrı bizleri özgür bırakmak istiyor aslşında. Eğer sen özgür olursan en iyisini yapacağını biliyor


55

 ©Copyright 2001 Kapsam